Podstawowe rodzaje butów roboczychBudowa i remont 

Podstawowe rodzaje butów roboczych

Buty ochronne to podstawowe wyposażenie pracowników – i to w bardzo wielu branżach. To właśnie one chronią przed kontuzjami i wszelkimi uszkodzeniami stóp, a tym samym – gwarantują bezpieczne wykonywanie swojego zajęcia. Jednak mówiąc o tego typu wyposażeniu trzeba tu zaznaczyć, iż buty do pracy mogą być bardzo różne. Jaki jest ich podstawowy podział?

Podział ze względu na konstrukcję

Jednym z podstawowych podziałów obuwia ochronnego jest ten ze względu na ich konstrukcję. Tutaj trzeba wymienić przede wszystkim półbuty, trzewiki, buty do kolan czy buty z przedłużoną cholewką. Każdy z tych rodzajów jest używany w innych okolicznościach – ze względu na wykonywaną pracę i poziom zagrożenia.

Podział ze względu na przeznaczenie

Buty BHP mają przede wszystkim chronić pracownika przed różnymi zagrożeniami. Dlatego też jednym z kryteriów ich podziału jest przeznaczenie. W tej kategorii wyróżnia się przede wszystkim:

  • buty chroniące przed czynnikami chemicznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami biologicznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami termicznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami mechanicznymi;
  • buty chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym;
  • buty chroniące przed czynnikami atmosferycznymi;

Dodatkowo dostępne na rynku buty robocze męskie mogą też być używane w atmosferze zagrożonej wybuchem lub chronić przed efektem ESD.

Podział ze względu na zagrożenie

Dostępne na rynku buty ochronne można też podzielić ze względu na stopień zagrożenia. W tym przypadku wyróżnia się trzy podstawowe typy obuwia BHP:

  • buty bezpieczne (S), które chronią stopy za pomocą podnosków, a ich wytrzymałość jest na poziomie 200 J;
  • buty ochronne (P), które także chronią stopy za pomocą podnosków, ale ich wytrzymałość jest na poziomie 100 J;
  • buty zawodowe (O), które mogą być używane wtedy, gdy ochrona palców podnoskami nie jest niezbędna;

Dodatkowo trzeba tu wspomnieć o dodatkowym podziale w ramach obuwia S. Tutaj wyróżniamy buty robocze SB, buty robocze S1, buty robocze S2, buty robocze S3, buty robocze S4, buty robocze S5 i buty robocze SBH. Każdy z nich chroni przed określonymi czynnikami.

Buty BHP to podstawa bezpiecznej pracy. Warto je dobrać w zależności do istniejących zagrożeń i wymagań – wtedy można mieć pewność, iż pracownik będzie chroniony w odpowiedni sposób.

Polecane wpisy