Do czego służy wóz transmisyjny?
Jest mnóstwo okazji, które wzbudzają ogromne zainteresowanie wielu osób. Relacje z różnorodnych wydarzeń przekazywane są więc na żywo. Nie byłyby one możliwe, gdyby nie wóz transmisyjny. Specjalistyczne wyposażenie, które jest niezbędne do przeprowadzenia transmisji ma najczęściej bardzo duże gabaryty; dlatego jako wóz transmisyjny najczęściej wykorzystywane są samochody dostawcze – oczywiście poddane wcześniej odpowiednim modyfikacjom i przeróbkom.
Jak rozpoczęła się historia wozów transmisyjnych w Polsce?
Pierwsze relacje na żywo Telewizja Polska zaczęła realizować na początku lat 60. XX wieku. Do ich realizacji niezbędny był wóz transmisyjny. Profesjonalne wozy transmisyjne w owych czasach produkowane były tylko w krajach Zachodniej Europy, nie można ich było do Polski sprowadzić. Zbudowano więc własny wóz transmisyjny na bazie samochodu marki Skoda 706 RTO. Pierwszym oraz kolejnym wozom transmisyjnym na bazie Skody (powstało ich 29) nadano nazwę „Mielec”.
Wozy transmisyjne dzisiaj
Produkcja transmisji telewizyjnych czy internetowych na żywo wciąż wymaga stosowania wozów transmisyjnych na bazie samochodów dostawczych. Bardzo chętnie na potrzeby produkcji na żywo adaptowane są samochody dostawcze włoskiego producenta Iveco. Modelem, który sprawdza się wyjątkowo dobrze jest Iveco Daily. Na wyposażeniu wozu transmisyjnego znajduje się między innymi 20 kanałowy cyfrowy mikser wizji. Sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wozu transmisyjnego umożliwia przygotowanie produkcji telewizyjnych w bardzo wysokich standardach.