USG bioderekZdrowie 

USG bioderek

USG bioderek to jedno z ważnych badań dla niemowląt. Wykonywane jest dwa razy i ma na celu wykrycie dysplazji bioder. Wczesna diagnostyka rozwoju bioderek dziecka za pomocą USG pozwala odpowiednio szybko wdrożyć właściwe ćwiczenia stawu biodrowego. Badanie USG bioderek wykonujemy:

  • odpłatnie – ze skierowaniem lub prywatnie

Kiedy wykonywać USG bioderek u niemowląt?

Stan bioderek u dzieci po narodzinach oceniany jest przez lekarza, który zwraca uwagę na takie objawy jak: wygląd fałdy na nóżce dziecka, symetryczność obud nóżek, ruchomość stawów biodrowych. Jednak dysplazja bioderek może rozwijać się u niemowląt bezobjawowo, dlatego tak istotne jest wykonanie USG bioderek.

Zaleca się zapisanie dziecka na USG bioder tuż po narodzinach, ponieważ powinno być wykonane w okresie od 6 do 12 tygodnia życia dziecka. Drugie badanie USG bioderek zaleca się w 3. miesiącu życia dziecka, najpóźniej do 8. miesiąca życia.

Co to jest dysplazja bioder?

Dysplazja bioder jest to deformacja stawów biodrowych, której skutki odczuwa się w okresie dojrzewania oraz w życiu dorosłym. Opóźnia także rozwój dziecka i może ono później niż rówieśnicy uczyć się siadać i wstawać. Dysplazja może rozwijać się na różnych etapach od życia płodowego, poprzez poród i pierwsze miesiące życia dziecka. W przypadku zdiagnozowania dysplazji bioder u niemowlaka należy wdrożyć ćwiczenia. Przy łagodnych wadach pomocne może być kładzenie dziecka na brzuszku, w przeciwnym razie dziecko powinno nosić ortezę, która będzie utrzymywała nóżki we właściwym ułożeniu.

Przyczyny dysplazji bioder u niemowląt mogą być różne:

  • ułożenie miednicowe dziecka
  • uszkodzenie spowodowane ruchem dziecka w trakcie porodu
  • wiotkość torebki stawowej
  • czynniki zewnętrze, takie jak ciągnięcie dziecka za nóżki
  • wrodzone predyspozycje

Dziewczynki znacznie częściej niż chłopcy mają diagnozowaną dysplazję bioderek.

Jak przebiega USG bioder u niemowlaka?

USG bioderek powinno być wykonane przez specjalistę radiologa lub ortopedę. Nie jest bolesne i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. USG bioderek u dzieci trwa ok. 20 minut. Warto jednak zauważyć, że jest stresujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Istotny jest więc wybór poradni, która zadba o komfort psychiczny pacjenta i opiekunów w trakcie badania USG. W Centrum Medycznym  badanie USG bioderek realizowane jest odpłatnie. Zwykle na badanie USG bioderek jest długi czas oczekiwania, dlatego nie warto zwlekać z umówieniem wizyty.

Polecane wpisy