Panele fotowoltaiczne - zalety i ograniczeniaBudowa i remont 

Panele fotowoltaiczne – zalety i ograniczenia

Fotowoltaika jest określana jako przyszłość, jeśli chodzi o dostarczanie energii elektrycznej. Montaż paneli fotowoltaicznych, choć jest kosztowny, to w perspektywie gwarantuje nam wiele korzyści.

Zalety paneli słonecznych

To przede wszystkim długa żywotność bez pogorszenia właściwości eksploatacyjnych – 25 lat lub więcej, co potwierdza wiele lat użytkowania. Funkcjonowanie paneli słonecznych nie zależy od problemów technicznych dostawców energii. Panele słoneczne nie potrzebują paliwa, dzięki czemu nie trzeba polegać ani na jego cenie, ani na problemach z transportem. Ponadto panele fotowoltaiczne są ciche, co korzystnie wypada w porównaniu z systemami wiatrowymi. Energia generowana przez instalacje fotowoltaiczne jest w rzeczywistości darmowa (jedno „ale” – wszystko to dopiero po zainwestowaniu kapitału początkowego w system energii słonecznej).

Ograniczenia paneli słonecznych

Jedną z zalet systemów fotowoltaicznych jest modułowość. Dzięki zwiększonemu zużyciu energii i / lub możliwościom finansowym właściciel domu wykorzystujący panele słoneczne jako źródło energii może zwiększyć moc systemu, dodając dodatkowe moduły fotowoltaiczne. Jednak pomimo znacznej liczby zalet panele słoneczne są częściej wykorzystywane jako pomocnicze źródło energii elektrycznej.

Przyczyn tego jest kilka, a najważniejszym z nich jest wysoki koszt akumulatora słonecznego i niewystarczająca wydajność. Metr powierzchni ogniwa słonecznego wytwarza nie więcej niż 120 watów użytecznej mocy. Ta energia nie wystarczy nawet na komputer. Średnio wydajność paneli słonecznych wykorzystywanych do zasilania budynków wynosi 14%, czyli mniej niż wydajność tradycyjnych źródeł energii.

Wysoki koszt akumulatorów determinuje również długi okres zwrotu, a w konsekwencji wysoką cenę energii wytwarzanej w tym okresie. Wraz z udoskonalaniem istniejących technologii i pojawieniem się nowych rozwiązań ta wada jest stopniowo eliminowana.

Polecane wpisy