Zalety paneli słonecznychBudowa i remont 

Zalety paneli słonecznych

Miliardy kilowatów energii promieniowania są wysyłane na Ziemię przez Słońce – źródło życia na naszej planecie. O wykorzystaniu tej energii i tak bardzo potrzebnej nam konwersji na energię elektryczną decydują panele słoneczne jako przetworniki. Instalacje fotowoltaiczne są jednym z najbardziej obiecujących źródeł energii elektrycznej zarówno dla przedsiębiorstw przemysłowych, jak i do użytku domowego.

Czym są panele słoneczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest sposobem na uzyskanie taniej i ekologicznej energii. Panele fotowoltaiczne (moduł, panel) są generatorem fotoelektrycznym prądu stałego, którego zasada oparta jest na właściwości fizycznej półprzewodników: fotony świetlne wybijają elektrony z zewnętrznej orbity atomów półprzewodnikowych, tworząc jednocześnie wystarczającą ilość wolnych elektronów do pojawienia się prądu elektrycznego. Gdy obwód jest zamknięty, pojawia się prąd elektryczny. Aby uzyskać wymaganą ilość mocy, zwykle jeden lub dwa elementy nie wystarczą.

Dlatego są one łączone w panelach, gdzie są połączone równolegle lub szeregowo, aby uzyskać niezbędne parametry dla prądu i napięcia. Powierzchnia takich paneli waha się od kilku centymetrów kwadratowych do kilku metrów kwadratowych.

Zalety paneli słonecznych

Fotowoltaika ma wiele zalet. Główną zaletą baterii słonecznej, a także ogólnie energii słonecznej, jest dostępność i niewyczerpalność źródła energii. Teoretycznie uznane bezpieczeństwo środowiskowe paneli słonecznych zwiększa liczbę potencjalnych odbiorców energii słonecznej, szczególnie wśród fanów zielonych technologii. Należy zauważyć, że przy produkcji ogniw słonecznych i materiałach używanych do ich produkcji, a także w dodatkowym wyposażeniu elektrowni słonecznych (baterii) często stosuje się substancje toksyczne. Baterie słoneczne praktycznie się nie zużywają, ponieważ nie zawierają ruchomych części i rzadko ulegają awarii.

Polecane wpisy