Fotowoltaika - zasada działaniaBudowa i remont 

Fotowoltaika – zasada działania

Kiedyś panele fotowoltaiczne można było zobaczyć tylko w programach o stacjach kosmicznych, w których panele fotowoltaiczne były głównym źródłem energii dla satelitów, a teraz fotowoltaika jest montowana nie tylko w zegarkach lub samochodach, ale także na dachach prywatnych domów.

Działanie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to grupa sekcji fotowoltaicznych połączonych jedną ramą. Każda sekcja jest wykonana z materiału półprzewodnikowego. Najczęściej producenci używają tutaj krzemu. Kiedy słońce ogrzewa komórki półprzewodnikowe, częściowo pochłaniają jego energię. Gdy energia jest odbierana wewnątrz ogniw fotowoltaicznych, elektrony są uwalniane. Ich ruch, kierowany przez pole elektryczne fotokomórki, tworzy prąd, który jest doprowadzany przez przetwornik do akumulatora, a następnie rozprowadzany. Moc elektryczna jaką mają instalacje fotowoltaiczne, zależy od napięcia wyjściowego i siły prądu.

Rodzaje i skuteczność paneli

Panele słoneczne są polikrystaliczne i monokryształowe. Szacunkowa wydajność panelu monokrystalicznego jest wyższa niż w przypadku polikrystalicznego, jednak całkowita wydajność modułu różni się od wydajności fotokomórki, ponieważ ma na nią bezpośredni wpływ jakość wykonania.

Pod tym względem u jednego producenta skuteczność tych dwóch rodzajów modułów może być prawie taka sama. Montaż paneli fotowoltaicznych jest tutaj uzależniony od naszych możliwości i w sensie finansowym, jak też technicznym. Powinniśmy też wziąć pod uwagę zapotrzebowanie naszego domu czy budynku w energię elektryczną.

Polecane wpisy